Agrária Rumunsko

V zájmu podpory prodeje našich produktů na rumunském trhu jsme určitou dobu zvažovali i účast na některé místní výstavě.

Kolegové z pobočky RETIC GARDURI udělali průzkum a navrhli zúčastnit se v dubnu výstavy AGRARIA, která se každoročně koná na polích u průmyslového parku ve městě Cluj-Napoca – druhém největším městě Rumunska a neoficiálním hlavním městě regionu Transilvánie.

Cluj-Napoca leží jen asi 100 km od sídla naší rumunské pobočky, proto rozhodnutí zúčastnit se padlo rychle.

Jak jsem již uvedl, výstava se koná na travnatých polích, tedy žádné pavilony a zpevněné cesty, chodníky, tekoucí voda a podobný komfort, na který jsme zvyklí z výstav v Bratislavě, Vídni, Praze či Budapešti. Nás to ale neodradilo, pouze jsme doufali v pěkné počasí, které pokud by nepřišlo, určitě by ovlivnilo i počet návštěvníků.

Do Rumunska jsme vyrazili dva dny před výstavou, protože nás kromě osmihodinové cesty čekalo zařízení stánku, osazení vzorků, nákup všeho potřebného atp. Naštěstí počasí i vše ostatní se podařilo a musíme zhodnotit, že to byla velmi pěkná výstava a příjemně nás překvapil i počet návštěvníků. Od profesionálů a zemědělců až po rodiny s dětmi.

Z našeho sortimentu byl zájem zejména o uzlová a chovatelská pletiva, ale i o plotové panely a gabiony.

Už třetí ze čtyř dnů výstavy jsme rozdali skoro všechny prospekty a kontakty na kolegy z RETIC GARDURI.

Potěšily nás návštěvy našich rumunských zákazníků a přišel nás pozdravit i zástupce našeho momentálně největšího dodavatele drátu, který vyrábí v Rumunsku.

Příjemné byly i reakce některých návštěvníků, kteří už evidují sídlo naší pobočky RETIC GARDURI na hlavním tahu cesty mezi městy Oradea a Cluj.

Tato „open-air“ výstava byla v mnohém novou zkušeností. Víme ale už co a jak a do budoucna nás zřejmě kromě počasí nic nepřekvapí.

Věříme, že jsme se touto výstavou dostali v Rumunsku do povědomí ještě širší veřejnosti a že se tady značka RETIC stane postupně, tak jako na našich ostatních trzích, synonymem pro kvalitní sortiment, rychlost dodávek a rozumnou cenovou politiku.


Rudolf Opáth - /ředitel marketingu a prodeje/